![]() |
Nina Jansdotter är beteendevetare, författare och en av Sveriges mest efterfrågade karriär- och livscoacher. Hon medverkar även regelbundet som expert i dagstidningar och månadsmagasin. Här ger hon sina bästa tips till hur Du ska kunna få Ditt drömjobb! |
Vad ska jag tänka på innan GADDEN?
Det är viktigt att du i förväg bestämmer vad du har för mål med mässbesöket. Är du i en utvecklingsprocess och försöker finna vad du egentligen vill arbeta med kan det vara givande att besöka många företag inom olika branscher. Ta chansen att ställa frågor om deras verksamhet, hur de arbetar och vad det innebär att jobba inom just den branschen.
Om du redan är medveten om vad du vill arbeta med är det ett tips att förbereda sig innan mässan genom att gå igenom GADDEN katalogen och välja ut de mest intressanta företagen. Sätt dig in i företagens verksamhet och förbered relevanta frågor. Om ditt intresse för företaget är genuint, lämnar du ett bättre intryck. Exempelvis kan du förklara att företaget finns med på din lista över de företag som du vill jobba på i framtiden
Hur säljer jag in mig på bästa sätt till företagen på mässan och hur gör jag för att få en bra kontakt med de företag jag är intresserad av?
Det viktigaste är att vara sig själv, att ha en avslappnad attityd och att vara seriös. Var aktiv och visa att du tror på dig själv. Självkänsla är oerhört viktigt i det här sammanhanget och företagsrepresentanten märker om du själv anser att du har ett högt värde. Om du har den mentala inställningen att du är eftertraktad, att du har många dörrar öppna och att du pratar med just det företaget som är rätt för dig och att du vet att du har något unikt att tillföra deras företag, kommer detta att uppfattas positivt.
Du bör tänka på att visa upp ditt professionella jag och försöka föreställa dig situationen utifrån en företagsrepresentants synsätt. Ta med CV, visitkort och liknande och tänk på kroppsspråk, ögonkontakt, hur du är klädd och hur du tar i hand. Estetisk kompetens, vilket är vetskapen om hur man ser ut, hur man för sig, rör sig, talar och skriver, blir allt viktigare och är i kombination med social kompetens avgörande för att lämna ett bra första intryck. Du ska vara medveten om att företagen ser dig i ett sammanhang där de avgör om du stämmer överens med företagets varumärke och om du kan representera företaget gentemot dess kunder.
Kontakta företaget på nytt efter mässbesöket. Kanske tror du att företagen blir överrösta med e-post från mässbesökare men så är det inte. Följ upp och var aktiv!
Hur förebereder jag mig inför ett kontaktsamtal på mässan? Vad är viktigt att tänka på under intervjusituationen?
Först ska du bestämma dig om du anser det vara en övning eller om du ska skjuta skarpt. Om det är en allmän form av omvärldsbevakning, och du endast vill kolla läget, är förberedelser inte lika viktigt som vid en riktig intervju. Om du vill göra ett första bra intryck på intervjuaren och ser företaget som en framtida arbetsplats är det viktigt att du gör noggranna förberedelser, som t ex att vara påläst om företaget, att i sitt nätverk höra sig för och försöka skaffa sig ett helhetsintryck av företaget. Känner du någon i din bekantskapskrets som arbetar/har arbetat på företaget?
Träna intervjusituationen i förväg eftersom första kontakten är avgörande. Fundera över vilka tre positiva sidor eller styrkor som just du har, vilket är viktigt att betona även vid löneförhandlingar, utvecklingssamtal och andra intervjusituationer i framtiden. Vilken är din konkurrensfördel i jämförelse med andra arbetssökande, vad är bra och unikt med dig? Sätt dina fördelar i företagets sammanhang och konkretisera. Dina egenskaper skall inte bara presenteras som klyschor utan skall sättas in i ett sammanhang. Skapa en bild av att du redan är där. Säg exempelvis: ”Jag är målinriktad, vilket märktes tydligt när jag arbetade mot en deadline på mitt ex-jobb, och denna min egenskap tror jag kan passa er, eftersom ni jobbar på liknande sätt/med liknande produkter. Jag är väldigt social och jag tror därför att jag passar bra på er marknadsavdelning där man arbetar mycket kundorienterat”.
Nina skriver i sin bok, Livskarriär - 7 steg till ett roligare jobb, om USP, Unique Selling Proposition, som är en persons unika säljfördel i förhållande till konkurrenternas. Hur gör jag för att hitta mina USPs?
Du ska göra det som Du tycker är kul. För att komma fram till vilka dina USPs är, om du inte redan är medveten om dessa, kan du rådfråga andra människor vad som är bra med dig och vad som är dina fördelar. Be dem konkretisera vad de menar och i vilka situationer som du visar dessa egenskaper.
Vad man beundrar hos andra människor, är ofta egenskaper som man själv bär inom sig. För att kunna göra en bedömning om en människa har ett personlighetsdrag som du beundrar, måste du själv besitta den egenskapen. Det är inte så här i alla lägen men det stämmer i många fall. Fundera över vilka förebilder du har och varför du beundrar dem. Är de någon slags bättre version av dig själv eller har de kommit lite längre i sin utveckling?
Hur skapar jag ett vinnande jag?
När du väljer med hjärtat, har roligt och brinner för det du gör, får du uträttat ett bättre arbete.
Du ska inte göra det som enbart ser bra ut i ditt CV utan det som engagerar dig. När du känner att tillvaron flyter lätt har du bra energi. Fråga dig då vad det var som fångade ditt intresse.
Hur skriver jag ett intressant CV?
Det skall synas vad som är din USP. En hög självkännedom är det som är viktigast vid en intervjusituation och när du skriver ett CV. Detta ska du jobba med under hela din karriär vilket skapar goda förutsättningar till varaktig framgång. Det märks tydligt i CV:et om du vet vad du vill och vart du är på väg. Anpassa inte din CV enbart efter annonsen utan tänk ett steg längre. Då får företaget inte känslan av att det är ett massmail utan att det är en genomtänkt ansökan. Skriv kort och koncist. Företag har inte tid att läsa ”brödtext”. Texten ska vara relevant. Skriv exempelvis i texten: ”Jag är en aktiv person och jag har jobbat sedan jag var 15 år.” Du behöver inte lista allt som du har gjort, skriv istället att du har gjort många saker och ta med det i ditt personliga brev. Det kan vara mer intressant för en arbetsgivare att du har jobbat, än vad du har arbetat med. Tänk utifrån en arbetsgivares synpunkt, om uppgifterna är relevanta.
Hur ska jag göra för att hitta min egen väg till ett stimulerande och intressant jobb?
För att kunna hitta ett bra arbete är det viktigt att veta vad du vill göra. Fundera över vad du har för profil och vad du brinner för. Välj de vägar då du arbetar med det du tycker är kul. Det du tycker är roligt har du ofta en naturlig fallenhet för, det går lätt, man har talangen som krävs för just det arbetet. Du blir lättare motiverad och kan ge det lilla extra, vilket krävs idag när konkurrensen är stor.
Du kan även besöka hemsidan www.livskarriarkurs.se, som är en e-kurs i hur man upptäcker vem man är och vad man vill.
Vilken betydelse har nätverk för jobbsökande? Hur ska jag göra för att etablera ett nätverk?
Nätverk är en viktig nyckel till framgång! Börja bygga ditt nätverk och håll kontakten. Utgå ifrån ”givers game” – givarens vinst. Om du är en person som aktivt hjälper andra och ger dem hjälp med deras karriärer, får du skjuts själv. Det handlar om ett givande och tagande, men mest att ge själv. Om du ska höja dig själv till en annan nivå innebär det att du måste ta dig tid för andra. I slutändan får du alltid igen det du ger. Lägg ungefär 25 % av din arbetstid på både internt och externt byggande av nätverk. Se även studentvärlden som en möjlighet att öka ditt kontaktnät.
Har du några fler tips till studenter som söker jobb?
Satsa på dina kontakter. Sök mer aktivt än bara via annonser. Du kan ringa företaget. Läs branschtidningar för att få en uppfattning om vad som händer på marknaden hos de företag som är intressanta för dig. Ha ett CV på nätet, ha en egen blogg så du blir sökbar, gå med i olika communities exempelvis karriärcommunities som Shortcut. Ha tydliga mål. För att minska stress och oro ska du jobba mycket på att förbättra din självkänsla. Det är bra att vara i form både fysiskt och psykiskt. Träna är ett utmärkt sätt att hålla stresshormoner i schack. Skaffa en coach, ett bollplank, terapeut och mentor. Var varandras bollplank, stötta och inspirera varandra. Sovra i nyheterna, sug åt dig det positiva och läs bara med ena ögat de artiklar som är negativa om situationen på arbetsmarknaden. Tänk på att det inte alltid går i den ordningen eller takten man vill, men det finns någon slags mening med det hela. Gör aldrig bara sådant som du måste och borde utan följ ditt hjärta och din intuition också!
För mer inspiration, goda råd och information från Nina Jansdotter besök följande hemsidor: www.ninajansdotter.com samt www.livshandboken.se.